Cena filmu reklamowego

29 sierpnia, 2018

W jaki sposób ustalamy budżet filmu reklamowego, animacji czy teledysku? Jaka jest cena filmu reklamowego? Ile co kosztuje i dlaczego warto określić sobie z góry zakładany budżet.

Cena filmu reklamowego
źródło: unsplash.com

Określ budżet.

Po pierwsze określ swój budżet. Może to być szacunkowy przedział. Kwota, którą jesteś w stanie zainwestować w produkcję video promującą Ciebie, Twoją firmę, usługi przez Ciebie wykonywane lub Twoją markę.

W przypadku filmów promocyjnych, reklam i innych tego typu produkcji video, powinieneś zastanowić się nad tym, ile jesteś w stanie zainwestować, jaka może być cena filmu reklamowego, jakich zysków spodziewasz się z tej inwestycji i kiedy. Czyli przedział w którym budżet produkcji musi się zmieścić, by była to opłacalna inwestycja.

Podziel się tą informacją.

Jeśli sam zajmujesz się produkcją filmową dla swojej firmy, to nie ma z tym problemu. Jeśli jednak przychodzisz do agencji reklamowej lub studia filmowego które ma przygotować dla Ciebie materiały video dobrze, jest od razu określić zakres budżetu. Wówczas, jeżeli chce się zrealizować film reklamowy, cena okaże się łatwiejsza do ustalenia. Klienci często mają obawę przed dzieleniem się tą informacją myśląc, że agencja lub studio natychmiast "rzucą się" na ten budżet zawyżając pierwotną wycenę. Znając zakładany przez klienta przedział cenowy jesteśmy jednak w stanie przede wszystkim lepiej dopasować ofertę i zaproponować rozwiązania mieszczące się w określonym przedziale. Nie znając go klient może się zniechęcić widząc budżet bardzo mocno przekraczający jego pierwotne założenia lub będący poniżej jego założeń.

Budżet filmu reklamowego
źródło: unsplash.com

Przykłady.

Abyś lepiej zrozumiał, wyjaśnię na przykładzie ten mechanizm. 

Mamy trzech klientów. Każdy z nich mniej więcej wie, jaki ma budżet i każdy z nich chce wykonać taki sam film reklamowy. Nikt nie podzielił się tymi założeniami z agencją.  

1. Klient X ma budżet 3 tyś zł 
2. Klient Y ma budżet 8 tyś zł
3. Klient Z ma budżet 16 tyś zł

Czasem jeden projekt filmowy można zrealizować na tak wiele sposobów że agencja czy studio w takim wypadku musi trochę "strzelać" przedstawiając uśrednioną ofertę. Wszyscy troje nasi klienci dostali więc tę samą ofertę w której jest kilka propozycji ale każda z nich w przedziale ok 6-8 tyś zł.

1. Klient X z założonym budżetem 3000zł od razu zrezygnował, gdyż przedstawiona oferta przekracza znacznie jego założenia budżetowe.
W jego przypadku cena filmu reklamowego jest za duża. 

2. Klient Y zdecydował się na realizację gdyż oferta mieści się w zakładanym budżecie. 

3. Klient Z z budżetem ok 16 tyś zł ma dwie opcje: 
- decyduje się na realizację w niższym niż jego zakładany budżet, ciesząc się, że zaoszczędził. Traci na tym sama realizacja, gdyż w wyższym budżecie mógłby uzyskać lepszy sprzęt, wyższej klasy realizację i lepszy film (np. lepsze kamery dające jeszcze lepszy obraz, znanych aktorów lub lektorów, oryginalną, komponowaną na życzenie muzykę itp).
- rezygnuje, gdyż uważa że tak niski budżet i cena filmu reklamowego świadczą o niskiej jakości usług (pomińmy na razie zasadność takiego twierdzenia; faktem jest że czasami klienci nie dysponujący innymi kryteriami oceny ten właśnie biorą głównie pod uwagę). W tym przypadku cena filmu reklamowego jest za niska.

Klient X i Z ewidentnie tracą w każdym z wymienionych powyżej przypadków. 

budżet filmu reklamowego
źródło: unsplash.com

Rozwiązanie - wszyscy happy.

Jak będzie wyglądała taka sytuacja w przypadku, gdy każdy z klientów oprócz pytania o to jaka jest cena filmu reklamowego, przedstawi swój zakładany budżet? 

1. Klient X z zakładanym budżetem 3 tyś zł

Zależnie od założeń scenariusza oraz możliwości klienta budżet realizacji filmu reklamowego można ograniczyć przez wykorzystanie np. pracowników w charakterze aktorów, użycie tańszego sprzętu (ale nadal na dobrym poziomie), maksymalne ograniczenie ekipy filmowej, użycie muzyki zakupionej w ogólnodostępnej bibliotece itp. Wiedząc o tym że klient ma taki budżet, jesteśmy w stanie przygotować ofertę, która zmieści się w tym progu.

2. Klient Y z zakładanym budżetem 8 tyś zł

Znając założony budżet, jesteśmy w stanie przedstawić kilka propozycji tańszych i droższych filmów reklamowych wraz z opisem poszczególnych opcji i tego, jak wpływają na ostateczny rezultat. Klient może świadomie wybrać między tańszą realizacją i związanymi z tym ograniczeniami a droższą i idącymi za tym efektami. 

3. Klient Z z zakładanym budżetem 16 tyś zł

Podobnie, jak w opcji opisanej powyżej, mamy możliwość przedstawić bardziej zróżnicowaną ofertę, zaoferować np. wyższej klasy sprzęt (jak np. kamery wykorzystywane podczas realizacji fabularnych; dodatkowy sprzęt w postaci stabilizacji kamer, krany kamerowe, realizację wielokamerową itp), profesjonalnych i znanych aktorów czy np. bardziej rozbudowaną ekipę filmową dającą większy komfort pracy i lepszy efekt końcowy (sekretarz planu, wizażystka, stylistka, fryzjerka na planie).

Podsumowanie - zaufanie.

Zaufanie z obu stron jest podstawą owocnej współpracy. Naszą pasją jest realizacja filmów, reklam i animacji. Zależy nam na tym, by nasze produkcje były na najwyższym poziomie, a reklamy by działały i przynosiły zakładany efekt. Każdy kontaktujący się z nami klient jest traktowany bardzo indywidualnie i z największą starannością przygotowujemy dla każdego indywidualną ofertę oraz wycenę produkcji. Znając z góry szacunkowy przedział budżetowy, jesteśmy w stanie przedstawić lepiej dopasowaną ofertę oraz zaproponować różne, mieszczące się w tym progu budżetowym rozwiązania.

Sprawdź nas, korzystając z naszego formularza kontaktowego. Opisz swój pomysł na film reklamowy, cel i zakładany budżet. Jeśli nie wiesz jeszcze, co chcesz zrobić ani jaki budżet na to przeznaczyć, napisz do nas o tym. Z przyjemnością doradzimy i pomożemy w całej realizacji. 

Szybki kontakt:

Tel: 509 846 451 lub 509 672 396
e-mail: kontakt@flipside.pl

Zostaw swój e-mail lub telefon.
Skontaktujemy się z Tobą by przedstawić pomysły oraz możliwości 
rozwinięcia Twojego biznesu dzięki video marketingowi. 


Dane zbieramy tylko do kontaktu. Prosimy o wyrażenie zgody na ich przetwarzanie. Szczegóły: tutaj.

© Copyright 2016 - Agencja Flipside - All Rights Reserved
phoneenvelopelocation-arrow linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram