Video marketing w biznesie - jak wykorzystać go dobrze

10 marca, 2020

Filmy pozwalają przekazać dużo treści w krótkim czasie i niewymagającej formie. Mają wręcz nieograniczony potencjał – jedyne granice wyznacza budżet i nasza pomysłowość. Video zdecydowanie lepiej działa na zmysły i pobudza odbiorcę niż tekst czy statyczny obraz. Dzięki niemu przekaz staje się atrakcyjny, angażujący i interaktywny. W jaki sposób najlepiej wykorzystać video marketing w biznesie, by filmy zwiększały rozpoznawalność marki, wpływały na sprzedaż i budowały trwałe relacje z klientami? Poniżej omawiamy zastosowania dające świetne efekty.

video marketing w biznesie - foto 01

Prezentacja produktów czy usług

Klienci sklepów internetowych, zanim zdecydują się złożyć zamówienie, szukają wszelkich możliwych informacji na temat danego produktu. Podobnie jest w przypadku usług (i to nie tylko tych sprzedawanych za pośrednictwem sieci) – najpierw gromadzi się wiedzę i opinie na ich temat, a dopiero później podejmuje się decyzję zakupową. Do zaprezentowania produktów i usług doskonale nadają się filmy. Mają przystępną formę, która pozwala na bez wysiłkowe przyswajanie informacji. Można opisać w nich konkretny przedmiot, jego funkcje i cechy, a także przedstawić działanie usługi. Dobrze sprawdzają się też filmy w formie recenzji, najlepiej zrealizowane przy współpracy z influencerami. Ciekawym pomysłem w przypadku produktów będzie też video pokazujące „unboxing”, czyli proces rozpakowywania. Dzięki niemu klienci mogą poznać zawartość opakowania i dowiedzieć się jeszcze więcej o danym artykule.

Świetnym przykładem jest sposób w jaki podszedł do tego sklep skalnik.pl Polecam zobaczyć na ich stronie internetowej, kanale na youtube czy na profilu na facebooku.

Filmy wizerunkowe

Video marketing znakomicie nadaje się też do świadomego budowania wizerunku marki. Poprzez filmy można pokazać swoją firmę od kuchni, z przymrużeniem oka albo z konkretnej perspektywy, na przykład z punktu widzenia pracownika. Potencjalni klienci czy kandydaci na dane stanowisko lepiej poznają charakter naszej działalności, proces powstawania produktów, zespół czy filozofię marki. Video marketing w biznesie daje szansę na wyróżnienie się w świecie biznesu, zostanie zapamiętanym i utrwalenie konkretnej wizji. To również wspaniałe medium służące do zwiększania zaufania klientów i wiarygodności firmy, a także sposób na podkreślenie swojej autentyczności, tak cenionej obecnie przez odbiorców treści.

Sposoby na wykorzystanie filmów wizerunkowych w biznesie:

  • Zamieszczenie video na własnej stronie internetowej – to pierwsze miejsce, do którego powinien trafić zrealizowany film. Klip będzie wspaniałym narzędziem do zaprezentowania firmy i zwiększy atrakcyjność wizualną witryny. Odwiedzający ją użytkownik zostanie na dłużej. Ponadto zamieszczenie video na stronie da jej potężny zastrzyk mocy pozycjonerskiej – Google nagradza publikowanie takich treści wyższą pozycją w wynikach wyszukiwania.
  • Dodanie linku do filmu w stopce w mailu – wiadomości e-mail są jednym z ważniejszych kanałów komunikacji biznesowej, dlatego warto się nim posłużyć w utrwalaniu pozytywnego wizerunku marki. Odbiorcy klikną w link zdecydowanie chętniej, gdy opatrzymy go miniaturką z filmu. 
  • Stworzenie katalogu z kodem QR – jeżeli promuje się swoją ofertę poprzez katalogi i broszury, warto wzbogacić je OR kodem. Będzie on prowadził do strony z filmem. To kolejny prosty sposób na dystrybucję video służącego celom wizerunkowym.
  • Wyświetlanie filmu na telebimach w mieście i ekranach w biurze – filmy przeznaczone na telebimy i ekrany w miejscu pracy powinny być zrealizowane tak, by nie przeszkadzał w nich brak dźwięku. Ponadto nie mogą być zbyt długie, by nie przytłaczały. Wyświetlanie ich we wspomnianych miejscach umili czas oczekiwania w korku i kolejce, a potencjalny klient czy pracownik zapamięta naszą markę. Film można pokazywać też na targach branżowych, by podnieść prestiż swojego biznesu, wzbudzić ciekawość i zaangażowanie.
  • Dołączanie video do zapytań ofertowych – jeżeli do zapytania z ofertą wpleciony zostanie przekaz video, w większym stopniu przyciągnie ona uwagę adresata.

Video marketing w biznesie świetnie wykorzystuje Brand24. Zobacz poniżej jak wygląda powitanie nowego klienta w Brand24.

Angażujące posty video na Facebooku

Format video świetnie sprawdza się w social mediach. Filmy nie tylko przyciągają odbiorców, ale też zwiększają zasięg naszych postów. Video sprowokuje do interakcji, wyróżni się na tle innych postów i bez wątpienia okaże się ciekawszą formą przekazywania informacji niż zdjęcia, grafiki czy teksty. Warto zatem tworzyć wpisy na fanpage’u firmy z użyciem filmów. Poprzez video można też opowiedzieć o swoim biznesie i zamieścić taki klip w zakładce z informacjami. Ponadto wrzucane filmy z powodzeniem wykorzystamy jako reklamę, promując je wśród odpowiednich grup odbiorców. 

W mediach społecznościowych popularnością cieszą się również relacje na żywo. Zwykle przyciągają one sporą grupę odbiorców. Ta forma sprawia, że odbiorcy na żywo mogą uczestniczyć w wydarzeniach i niejako je współtworzyć. Wówczas nawiązują zdecydowanie silniejszą więź z marką, niż tylko biernie zapoznając się z jej ofertą.

video marketing w biznesie - foto 02

Firmowy vlog

Video marketing w biznesie można wykorzystać też na firmowym blogu. Standardowe wpisy tekstowe znakomicie uzupełnią te zrealizowane w filmowym formacie. Ponadto idealnym miejscem do działania w dziedzinie video marketingu będzie firmowy kanał na YouTube. Można prowadzić na nim vloga z poradnikami, instruktażami czy klipami z odpowiedziami na pytania zadawane przez klientów. To doskonały sposób na budowanie wzajemnych relacji i zachęcanie do działania.

Dzięki vlogowi można popisać się specjalistyczną wiedzą i przekazać ją odbiorcom przystępnym językiem. To dobry sposób na wzmacnianie więzi i pozytywnego wizerunku eksperta. Filmy zamieszczane na kanale mogą ukazać profesjonalizm, zaangażowanie w swoją dziedzinę oraz wysokie standardy obsługi. Oprócz poradników, QiA czy instruktaży na vlogu świetnie sprawdzą się webinary, czyli interaktywne wykłady online. Poprzez nie można nie tylko rozwiewać wątpliwości klientów, komunikować się z nimi czy wymieniać doświadczeniami, ale też promować produkty czy usługi. 

Video marketing stwarza ogromne możliwości, jeśli chodzi o budowanie wizerunku, zwiększenie zaufania do marki, nawiązywanie więzi czy maksymalizowanie sprzedaży. Mamy szansę wykorzystać go w swoim biznesie na wiele sposobów – te opisane powyżej przynoszą najlepsze efekty. Warto zainwestować w video marketing już dziś, by wyprzedzić konkurencję i wyróżnić się na tle innych firm ze swojej branży. Wszystko wskazuje na to, że filmy mają świetlaną przyszłość, dlatego ich użycie w działaniach promocyjnych z pewnością okaże się dobrym ruchem i inwestycją, która będzie procentować przez długi czas.

Jeśli masz pytania lub potrzebujesz pomocy w realizacji video marketingu w biznesie - zapraszamy do kontaktu.

Szybki kontakt:

Tel: 509 846 451 lub 509 672 396
e-mail: kontakt@flipside.pl

Napisz nam o swoich potrzebach.
Skontaktujemy się z Tobą by przedstawić pomysły oraz możliwości 
rozwinięcia Twojego biznesu dzięki video marketingowi. 
© Copyright 2016 - Agencja Flipside - All Rights Reserved
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram