Przygotowujesz tekst do reklamy video, filmu promocyjnego czy explainer video produktu lub usługi? Potrzebny Ci tekst lektora? A może tekst do nagrania firmowego vloga? Mam dla Ciebie 5 wskazówek.

1. Dla kogo i po co ten film?
Bez sprecyzowania celu i odbiorcy, branie się za tekst do reklamy video, może okazać się stratą czasu i pieniędzy. To jak strzelanie do tarczy, gdy nie wiesz ani jak ona wygląda ani gdzie jest. Spora szansa na postrzelenie własnej nogi.
Ustal cel. Co jest Twoim priorytetem, chcesz:
- zwiększyć sprzedaż konkretnego produktu, dotrzeć do nowej grupy klientów?
- pokazać nowy produkt np. nową linię kosmetyków do pielęgnacji samochodów?
- zaistnieć w świadomości klienta jako marka - np. skojarzyć się z czymś pozytywnym jak dbanie o człowieka i środowisko?
- szukasz nowych pracowników; chcesz pokazać, że praca w Twojej firmie jest atrakcyjna i daje dokładnie to, czego potrzebują ludzie których szukasz?
- uchodzić za eksperta w swojej dziedzinie?
- a może pokazać klientom w jaki sposób skorzystają z Twojego produktu, wytłumaczyć jego działanie np. nowa aplikacja do kontrolowania wydatków...
Jeden film może spełniać kilka funkcji; dwie, maksymalnie trzy. Określ koniecznie cel główny i zapomnij o łączeniu wszystkich. Lepszy celny strzał snajpera, niż cała nieudana salwa w powietrze. Jeśli film zawiera zbyt wiele komunikatów i informacji, odbiorca ich nie odczyta ani tym bardziej nie zapamięta.
Kto będzie odbiorcą filmu? Niech zgadnę: WSZYSCY.
Zastanów się jeszcze raz. Jeśli np. Twoja firma chce podnieść sprzedaż kredytów hipotecznych, to czy Twoim klientem będą osoby powyżej 75 roku życia, a może z przedziału 20-25 lat? Osoby bezrobotne? No właśnie - czyli jednak nie WSZYSCY. A to zaledwie wstęp do ustalenia odbiorcy. Poświęcimy temu odrębny artykuł. A Ty nie wahaj się poświęcić dodatkowego czasu na wyłonienie idealnego klienta. To do niego będziesz pisał, dla niego stworzysz tekst lektora do filmu.

2. Uwaga na “klątwę wiedzy”
Jesteś ekspertem w swojej dziedzinie. Fachowy język wszedł Ci w krew. Pamiętaj jednak, że niezrozumiałe słowa nie czynią z Ciebie lepszego eksperta, za to sprawiają że Twój tekst do reklamy video jest … niezrozumiały. Trudny w odbiorze. Wprawia odbiorcę w zakłopotanie i zniechęca do dalszego słuchania/czytania. W efekcie to kolejny strzał we własną nogę. Teraz tę drugą.
Tworząc tekst, wyobraź sobie, że kierujesz go do grupy przedszkolaków. Nie, to nie jest traktowanie odbiorcy jak mało rozgarniętego. To szanowanie jego czasu i energii. Ponadto sprawdzisz w ten sposób sam siebie. Jak powiedział A. Einstein: “Jeżeli nie potrafisz czegoś prosto wyjaśnić - to znaczy, że niewystarczająco to rozumiesz.”
3. Czas to pieniądz. Konkrety.
Kilka sekund - tyle masz na zainteresowanie swoją treścią. Zrób to w pierwszych słowach. Nie przedłużaj napięcia - Twojemu odbiorcy właśnie skończył się czas, który zamierzał Ci poświęcić.

4. Jak budować zdania? Czyli: “niepotrzebne skreślić”
Czytając swój tekst do reklamy video, zrób analizę. Przesłuchaj każde zdanie jak dobry detektyw; co chcesz przekazać?
Następnie reflektor na pojedyncze słowa; czy jest niezbędne? Jaką funkcję pełni? Czy wszystko jest zrozumiałe?
Tak, bądź bezwzględnym śledczym. Bezlitośnie wykreślaj wyrazy, które okażą się zbędne. Długie opisy zastępuj krótkimi. Unikaj zdań złożonych. Czytane mają szansę się obronić, słuchane - zagmatwają przekaz, utrudnią montaż.
Zamiast trudnych, skomplikowanych opisów, użyj przykładów i metafor.
Sam zobacz:
“Dobrze zrobiona reklama wideo, może sprawić, że różni ludzie chętniej wybiorą, spośród wielu innych, właśnie Twoją usługę. “
czy?
“Dobra reklama sprawi, że ludzie wybiorą Twoją usługę.”
5. Efekty i korzyści.
W tekście do reklamy video, mów o efektach stosowania Twojego produktu. O korzyściach jakie z nich płyną. Ale o korzyściach dla użytkownika, nie dla Twojej firmy.
Dla wędkarza nie jest istotne od ilu lat działa Twoja firma. Ważne, czy Twoje wędki są lekkie i wytrzymałe, co zapewni że dorodne ryby trafią do wiaderka. Użytkownika aplikacji nie interesuje jak długo ona powstawała i kto ją tworzył - ważne, w jaki sposób aplikacja ułatwi kontrolę wydatków i jakie płyną z tego korzyści.
Od przedstawionych 5 zasad, istnieją wyjątki i odstępstwa. Jak zawsze, decyduje o tym indywidualny charakter filmu. Zawsze najważniejszy będzie jednak pierwszy krok - “Dla kogo i po co ten film?” Bez wnikliwej odpowiedzi na to pytanie, nie zaczynaj pisania.
Jeśli masz pytania lub potrzebujesz pomocy w przygotowaniu tekst do reklamy video, to zapraszam Cię do kontaktu z nami.