Tania reklama video - nie, dziękuję

25 czerwca, 2020

Od czasu do czasu w internecie lub mediach społecznościowych widzę reklamy w stylu "tania reklama video" lub np. "reklama video za 100zł dla Twojej firmy". Oczywiście samo słowo "tania" jest mało konkretne, ale "reklama video za 100, 200 czy 300zł" to już bardziej precyzyjne określenie. Znając realia rynku, pracę jaką muszą wykonać ludzie przy tworzeniu dobrej i skutecznej reklamy video, postrzegam takie reklamy jako zwykłe oszustwo i naciąganie ludzi. Dlaczego? W tym artykule wyjaśnię Ci jak wygląda realizacja reklamy video i ile kosztują poszczególne elementy. Sam policzysz, czy faktycznie da się zrobić dobrą i skuteczną reklamę w takim budżecie. Zapraszam.

Tania reklama video - photo 01

Pomysł, scenariusz, tekst

Na początku było słowo... ale tak naprawdę, wcześniej musiała być myśl - a więc pomysł. Zaczynamy od pomysłu, od określenia jaki cel chcemy osiągnąć za pomocą tej reklamy. Dobieramy środki do tego i piszemy teksty. Czasem nasi scenarzyści i copywriterzy współpracują ściśle z klientem przy tworzeniu scenariusza i wtedy jest to z naszej strony darmowa pomoc. Czasem na zlecenie klienta tworzymy 2-3 pomysły i on tylko wybiera najlepiej odpowiadający mu scenariusz. Wtedy koszt pracy scenarzysty i/lub copywritera to ok. 500-1000zł.

Osoba przygotowująca tekst, musi poznać Ciebie, rynek, produkt lub usługę. Czasem kilkakrotnie odwiedza firmę by poznać pracowników, zobaczyć produkcję, porozmawiać z klientami itp. To wymaga czasu, zaangażowania i dogłębnej analizy na podstawie której dopiero powstają teksty i pomysły do przyszłych realizacji. Im więcej pracy włożymy na początku, im lepiej dopasujemy scenariusze i teksty, tym większa skuteczność przygotowanej przez nas reklamy video, filmu korporacyjnego, rekrutacyjnego czy animacji produktowej.

Tania reklama video - photo 02

Kamera poszła - akcja!

Nagrania filmowe w studiu, w biurze klienta, w magazynie czy dowolnym pomieszczeniu z oświetleniem filmowym, to spore przedsięwzięcie. Jeśli chcesz aby nagrany materiał dobrze wyglądał i posiadał tzw. "film look", musi on być dobrze oświetlony, zagrany i nagrany dobrej jakości sprzętem. Idealnie gdy najbardziej minimalistyczna ekipa składa się z: operatora kamery, oświetleniowca, dźwiękowca, make up artist / wizażystki i reżysera / kierownika planu. Mowa tu o ekipie bardzo okrojonej. Oczywiście zdarza się tak, że budżet danej produkcji jest naprawdę bardzo mocno okrojony. Wówczas na planie jest np. tylko operator i oświetleniowiec. Osoby te muszą być bardzo doświadczone, wszechstronnie wykształcone i uzdolnione. Biorą na siebie pracę 2-3 osób (operator jednocześnie pełni rolę ostrzyciela, oświetleniowca, dźwiękowca i kierownika planu...). Koszt dnia zdjęciowego naszej "taniej" reklamy video z taką "minimalistyczną" ekipą to ok. 1000 - 2000zł

Tania reklama video - photo 03

Muzyka i lektor

Mamy już pomysł i teksty. Jeśli nagrywamy profesjonalnego lektora, to koszt wynosi ok. 500-1000 zł za jedną stronę tekstu (cena zależy od tego, czyj jest to głos - bardziej znany lektor lub aktor kosztuje więcej).

Uważam że nie istnieje coś takiego jak dobra, darmowa muzyka. Jeśli robisz reklamę czy jakikolwiek film prezentujący Twój produkt, markę czy usługę - jest to produkcja komercyjna. Jeśli nawet znajdziesz darmową muzykę to w 99% przypadków nie wolno jej używać przy produkcjach komercyjnych. Darmowy 1% to muzyka którą możesz użyć, ale pod warunkiem że podasz podlinkowane źródło albo w momencie gdy opublikujesz film, np. na Youtube, będzie on wyświetlał reklamy przed Twoją reklamą... Naprawdę nie warto w to iść.

Lepiej zrobisz kupując licencję na muzykę na portalach takich jak premiumbeat.com czy shutterstock.com/pl/music - koszt jednego utworu to ok 200 - 400zł.

Tania reklama video - photo 04

Montaż, koloryzacja, animacje

Po nagraniu materiał trafia do montażu. Im lepiej przygotowany był materiał, im lepiej nagrany - tym mniej pracy będzie miał montażysta przy ewentualnym "naprawianiu" błędów, takich jak źle nagrany dźwięk, niedoświetlony plan zdjęciowy itp. Koszt montażu reklamy, jak wszystkie elementy produkcji video, zależy w ogromnej mierze od pomysłu, scenariusza, ilości i jakości materiału video. Możemy przyjąć roboczo że koszt montażu "taniej" reklamy video, przy mocno ograniczonym budżecie, to ok. 800-1500 zł.

Animacje bardzo mocno uatrakcyjnią reklamę. Animowana czołówka (intro) albo animacje pokazujące Twój produkt czy animacje 3D nakładane na obraz video, znacząco podniosą jakość filmu. Koszt takich animacji w naszej "taniej" reklamie video, to ok 600 - 1200zł

Tania reklama video - photo 05

Tania reklama video - podsumowanie

Liczymy więc nasz budżet biorąc najniższe, moim zdaniem, dopuszczalne stawki, w ramach których da się zrealizować naprawdę tanią, ale dobrą i skuteczną, reklamę video. W tym wypadku dużo pracy będziesz musiał wykonać sam (współtworzyć teksty, scenariusz, przygotować i pomagać na planie zdjęciowym, w role "aktorów" wcielą się np. Twoi pracownicy itp) - tylko w ten sposób można maksymalnie przyciąć budżet.

  • Scenariusz + pomoc copywritera - 500zł
  • Nagrania video - 1000zł
  • Muzyka - 200zł
  • Lektor - 500zł
  • Montaż - 800zł
  • Animacje - 600zł
    SUMA: 3600zł

Teraz, gdy wiesz już jak wygląda realizacja reklamy video, spójrz na reklamę, w której ktoś zapewnia że zrobi ją dla Ciebie za 300zł.

Tanie reklamy szkodzą

Takie "reklamy" nie tylko, moim zdaniem, są oszustwem i naciąganiem ludzi, ale przede wszystkim szkodzą. Szkodzą branży związanej z reklamą video. Szkodzą na kilka sposobów.

Załóżmy, że zamawiasz taką reklamę. Dostajesz gotowy produkt, który jest wątpliwej jakości i nie spełnia swojej funkcji (nie sprzedaje Twoich produktów, nie edukuje Twoich klientów, nie promuje we właściwy sposób Twojej marki). Oczywistym jest stwierdzenie, że video marketing nie działa, bo zrobiona dla Ciebie tania reklama video nie działa. Nie będziesz więc robił więcej reklam video i będziesz zniechęcał do tego swoich przyjaciół, współpracowników czy klientów. A to nie prawda. Video marketing działa bardzo dobrze. Ale żeby video działało, musi być dobrze przygotowane, poprzedzone obszerną diagnozą, poznaniem Ciebie i Twoich produktów czy usług. Ale to kosztuje (spójrz na początek artykułu - 500-1000 zł). A jak miał ktoś się tym zająć skoro Ty na CAŁĄ produkcję wydałeś 300 zł...

Reklama video na każdą kieszeń

Realizujemy naprawdę bardzo różne projekty video. Zarówno wysokobudżetowe reklamy, jak i małe, niskobudżetowe produkcje video. Nawet w przypadku, gdy budżet jest naprawdę niski, doradzamy w wyborze formatu, pomagamy i wspieramy realizację tak, by klient mógł faktycznie zmieścić się w zakładanym budżecie i zrealizować założone cele.

Zawsze doradzam swoim klientom by zaczynać rozmowę od przedstawienia budżetu. Mając od początku jasno określone ramy budżetowe, możemy przedstawić kilka pomysłów na realizację. Jeśli potrzebujesz pomocy w realizacji video to oczywiście zapraszam do kontaktu.

Szybki kontakt:

Tel: 509 846 451 lub 509 672 396
e-mail: kontakt@flipside.pl

Napisz nam o swoich potrzebach.
Skontaktujemy się z Tobą by przedstawić pomysły oraz możliwości 
rozwinięcia Twojego biznesu dzięki video marketingowi. 
© Copyright 2016 - Agencja Flipside - All Rights Reserved
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram