Storytelling, czyli marketing narracyjny, to proces komunikacji marki z klientem polegający na opowiadaniu historii. Kiedy odbiorcy dostają jakąś opowieść, przyswajają komunikat o wiele łatwiej, niż gdyby był przedstawiony w formie danych liczbowych czy suchych faktów. Widzowie chętniej odnoszą się do takich treści i w większym stopniu z nimi identyfikują. Dzięki temu mamy pewność, że zapamiętają naszą reklamę. Jak stworzyć dobre video w oparciu storytelling?

Jakie przesłanie ma Twój film reklamowy?
Przede wszystkim musisz zastanowić się, jaki morał ma wynikać z filmu reklamowego i jakie jest jego sedno. Trzeba ustalić, jakie przesłanie skierujesz do widza. Decydujesz, jakie wrażenie powinna zostawić reklama i do czego namawiać. Przekaz nie musi być skomplikowany ani przełomowy. Może okazać się bardzo prosty i odwołujący się do uniwersalnych wartości.
Z czego budujemy storytelling?
Storytelling może zostać zbudowany na podstawie kilku elementów. Pierwszym z nich jest sfera osobistych przeżyć, doświadczeń i pasji. Odwołując się do nich, masz większe szanse na przekonanie odbiorcy do wykonania danej akcji. Kolejnym elementem jest sektor biznesowy. Skupiamy się w nim na tym, co marka daje użytkownikom. Następnym komponentem budującym storytelling może być sektor produktowy. Przedstawia on korzyści, jakie produkt przynosi konsumentowi i jakimi wzmacnia wiarygodność marki. Ostatnim z elementów może być sektor konsumencki, czyli taki, w którym firma koncentruje się na docenianiu swoich klientów.

Masz szansę budować marketing narracyjny, opierając się o wybrane z wyżej opisanych komponentów, by osiągnąć określone cele. Storytelling sprawdzi się zarówno w reklamach produktów, usług i marek, jak i w kampaniach społecznych.
Wybieramy bohatera
Bohater to podstawa opowieści, na której kanwie stworzymy video reklamowe. Może być zupełnie zwyczajny, lecz mieć jedną charakterystyczną cechę. Im bardziej będzie ludzki, tym łatwiej odbiorcy się z nim zidentyfikują. Warto wyposażyć bohatera w cechy szybko wzbudzające sympatię. Jeśli widzowie go polubią, będą kibicować mu do końca reklamy. W filmie bohater powinien dążyć do określonego celu. Aby go zdobyć, najlepiej, gdy ma do pokonania przeciwności. Wówczas jego zwycięstwo cieszy jeszcze bardziej.

Czym w historii będzie produkt?
Produkt marki może być głównym bohaterem video reklamowego. Wokół niego będzie kręcić się wówczas cała historia. Możesz też zastosować inne podejście – przedstawić cechy produktu jako ważne elementy opowieści. Dzięki tym dwóm strategiom w przystępny sposób zaprezentujesz właściwości sprzedawanej rzeczy czy usługi. W video storytellingu możemy także przedstawić produkt jako narzędzie pozwalające osiągnąć bohaterowi filmu sukces albo spełnić marzenia. Widzowie postrzegają wówczas daną rzecz jako wartościową, wartą posiadania, dającą szczęście.
Dodajemy tło opowieści
Opowiadana historia może dziać się w konkretnym miejscu i czasie. Masz do wyboru też inne rozwiązanie. Opowieść nie musi być umiejscowiona w ściśle określonej rzeczywistości – może być uniwersalna i zrozumiała dla każdego. Decydujesz się więc na lokalność albo globalność, ściśle ukierunkowany lub egalitarny przekaz, aktualność bądź ponadczasowość. Wiele zależy od cech reklamowanego produktu oraz grupy docelowej.

Budujemy więź
W dobie mediów społecznościowych wejście w dialog i interakcję jest jedynym sposobem na uzyskanie większej mocy oddziaływania. Od tysięcy lat najlepszym łącznikiem między ludźmi okazują się właśnie opowieści. Storytelling znakomicie buduje więzi. Są to nie tylko relacje między ludźmi, ale i emocjonalne powiązania z marką, produktem, usługą czy ideą.
Storytellingowe video reklamowe możemy więc wykorzystać nie tylko do zaprezentowania oferty, ale też promowanie całej marki i wzmacniania więzi z klientem. Warto zastosować je również do budowania relacji odbiorcy z reklamowaną rzeczą. Wówczas traktujemy klientów na zasadach partnerstwa, współpracy i wzajemnych korzyści.
Odwołujemy się do emocji
Gdy oglądasz film, czytasz książkę albo kiedy słuchasz opowieści Twoich znajomych, towarzyszą Ci rozmaite emocje. Czujesz zaciekawienie, rozbawienie, wzruszenie, zaskoczenie, a nawet smutek czy przerażenie. To właśnie emocje sprawiają, że zasłyszane opowieści zapadają w pamięć i motywują do działania. Reklamy video oparte na storytellingu powinny działać więc zupełnie inaczej niż standardowe materiały promocyjne. Muszą przykuwać uwagę, skłaniać do myślenia i podjęcia akcji. Wówczas klienci wybiorą reklamowaną markę. Mówi się, że ludzie kupują oczami i sercem. Storytelling wykorzystuje tę właściwość. Nie manipuluje uczuciami, lecz działa na nie jak impuls i zapada w pamięć.

Stawiamy na autentyzm
Reklamując markę, ważne jest, by pozostać prawdziwym. Tworząc autentyczny wizerunek, warto przemawiać własnym głosem i czerpać z osobistych doświadczeń. Wówczas widzowie będą z entuzjazmem Cię słuchać. Nie wystarczy zaciekawianie. Trzeba również być autentycznym, budzić zaufanie i dawać jak najwięcej z siebie.
Storytelling jest sztuką świadomego budowania relacji poprzez działanie na emocje i wyobraźnię za pomocą opowieści. Obecnie typowe reklamy sprawdzają się coraz rzadziej. Chociaż mogą przynieść doraźne korzyści, nie dają długofalowych efektów. Dlatego też przy tworzeniu video reklamowego warto zdecydować się na storytelling i postępować według wyżej przedstawionych zaleceń. Dzięki temu zaprezentujemy markę tak, że klienci będą chcieli stać się jej częścią i zbudują z nią silną więź, która nie przeminie wraz ze zmieniającą się modą.
Genialnym przykładem tego typu reklamy jest spot Allegro. Na pewno widziałeś go w wersji skróconej. Poniżej pełna (trzyminutowa wersja).

Jeśli potrzebujesz pomocy w przygotowaniu odpowiedniej reklamy dla swojej marki - skontaktuj się z nami. Pomagamy i doradzamy na każdym etapie produkcji video.