Sprzęt video do pracy w domu

15 marca, 2020

Sprzęt video do pracy w domu należy dobrać w zależności od tego, do czego chcemy go używać. Inny sprzęt będziemy używać podczas transmisji live a inny podczas video konferencji. Jeszcze inny sprzęt użyjemy do nagrań video (video prezentacji czy vlogów). W tym artykule postaram się wskazać najciekawsze rozwiązania które nie zrujnują Twojego budżetu.

Sprzęt video do pracy w domu - photo 01

Kamery

W przypadku transmisji video na żywo sprawa jest bardzo prosta. Najprostszym, najtańszym i najbardziej intuicyjnym rozwiązaniem będzie użycie kamery Twojego smartfona lub tabletu. Uruchamiasz Facebook i aktywujesz transmisję live. W aplikacji youtube masz podobną funkcję. Kilka innych aplikacji również działa w taki sposób - opisałem je w TYM artykule. Jest to najbardziej ekonomiczna opcja, dzięki której nie musisz kupować żadnej kamery ani instalować dodatkowego oprogramowania.

Jeśli natomiast zależy Ci na najwyższej jakości obrazu możesz zainwestować w dobrą kamerę internetową do przekazu live. Taka kamera przyda Ci się gdy zamierzasz prowadzić webinary w formie szkoleń video. Do webinarów najbardziej "budżetowym" rozwiązaniem będzie oczywiście użycie kamery wbudowanej w Twojego laptopa. Taka kamera sprawdzi się również przy video konferencjach. Jeśli takiej kamery nie masz lub, jak już wspomniałem, obraz przez nią transmitowany jest słabej jakości, możesz zainwestować w kamerę zewnętrzną.

Sprzęt video do pracy w domu - w tym przypadku polecam jedną z poniższych kamer. Każda z nich sprawdzi się świetnie zarówno przy transmisji live, webinarach czy podczas video konferencji.

 1. Razer Kiyo - cena ok. 440zł
  Rozdzielczość: Full HD - 1080p
 2. Logitech BRIO 4K Stream - cena ok. 900zł
  Rozdzielczość: 4K
Sprzęt video do pracy w domu - photo 02

W przypadku nagrywania materiałów video w domu na użytek video prezentacji czy vloga sprawa jest bardziej skomplikowana. Załóżmy że po przeczytaniu mojego poprzedniego artykułu przygotowałes już miejsce w którym będziesz nagrywać ale nie znasz się na ustawianiu ekspozycji i chciałbyś aby kamera nagrała wysokiej jakości obraz w trybie automatycznym.

Tutaj znowu przyjdzie nam z pomocą Twój smartfon. Pierwszym i najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem będzie użycie kamery w Twoim smartfonie. Jeśli jednak obraz z niego Cię nie satysfakcjonuje polecam zastanowić się nad takimi opcjami:

 1. CANON POWERSHOT G9 - cena ok. 1300zł
  Filmowanie w HD
 2. PANASONIC LUMIX DMC-LX15 - cena ok. 1700zł
  Filmowanie w 4K
 3. CANON POWERSHOT G7X MARK II - cena ok. 2100zł
  Nagrywanie w jakości HD (1920 x 1080)

Wszystkie trzy są aparatami pozwalającymi nagrywać bardzo dobrej jakości materiał video. Pozwolą też na bardziej kreatywne podejście niż np. kamery sportowe GoPro.

Sprzęt video do pracy w domu - photo 03

Oświetlenie

Jeśli nie masz budżetu na zakup profesjonalnego oświetlenia, postaraj się wykorzystać światło dzienne (okno) lub źródła światła dostępne w Twoim domu. Korzystając ze zwykłych żarówek należy sprawdzić czy nie będą one "mrugały" podczas Twoje transmisji video lub podczas nagrywania. Jak przygotować odpowiednie miejsce do pracy z video w domu przeczytasz w tym artykule.

Jeśli natomiast masz budżet, który możesz przeznaczyć na zakup oświetlenia do swojego "domowego studia video" to polecam zaopatrzyć się w lampy LED. Mają one wiele zalet choć czasami są droższe od np. świateł wyładowczych. Przede wszystkim są bardziej poręczne (zajmują mniej miejsca), są mniej energożerne, lżejsze, mniejsze, zazwyczaj pozwalają na dokładniejszą regulację siły i barwy światła. Przykładowe lampy, które mogę polecić:

 1. Lampa LED Yongnuo YN-160III (3200K-5500K) 12W - cena: 225zł
 2. Lampa LED Yongnuo YN-600II (3200-5500K) 36W - cena: 470zł
 3. Lampa LED Fomei 100D Panel świetlny - cena: 1920zł

Jeśli potrzebujesz pomocy w wyborze sprzętu do swojego "domowego studia video" zapraszam do kontaktu. Z przyjemnością pomogę.

Szybki kontakt:

Tel: 509 846 451 lub 509 672 396
e-mail: kontakt@flipside.pl

Napisz nam o swoich potrzebach.
Skontaktujemy się z Tobą by przedstawić pomysły oraz możliwości 
rozwinięcia Twojego biznesu dzięki video marketingowi. 
© Copyright 2016 - Agencja Flipside - All Rights Reserved
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram