Przygotowania do kręcenia filmu rekrutacyjnego

10 grudnia, 2019

Po analizach, burzy mózgów i poprawkach (zobacz artykuł o tym) - jest, masz ostateczny scenariusz filmu (zobacz artykuł o scenariuszu). Jeśli Twój film rekrutacyjny realizowany będzie na terenie firmy, pozostaje przygotowanie pomieszczeń i ludzi biorących udział w nagraniu. Diabeł tkwi w szczegółach, więc nie bagatelizuj tego etapu.

Pomieszczenia - czystość, schludność.

Bez względu na to czy nagranie obejmie biura, magazyn czy halę produkcyjną, zadbaj o porządek i czystość. Niech z koszy nie wysypują się śmieci a na blatach nie zalega kurz. Monitory komputerowe muszą być wytarte. Podczas zbliżenia, odciski palców czy brudna klawiatura praktycznie wykluczą takie ujęcie. Jeśli okna będą odsłonięte - również muszą być czyste. 

Filmy Rekrutacyjne Flipside

Zwróć uwagę jakie przedmioty osobiste są widoczne. Ich obecność ociepli wizerunek. Nie chcemy jednak robić lokowania produktów obcych marek w ramach swojego employer branding video. Osobisty kubek z zabawną grafiką - tak. Butelka coca-coli, zdecydowanie nie.

Podsumowując - musi być czysto. W jakim stopniu i czy dopuszczalny jest lekki nieład, wynikać będzie już z charakteru filmu rekrutacyjnego i szczegółów scenariusza.

Światło podczas filmowania

Wiele zależy od pogody, doświetlenia pomieszczeń i założeń scenariusza. Czasem dobrym pomysłem jest zasłonięcie okien (zasłony, rolety, kotary), zwłaszcza tych przez które zagląda słońce w ciągu dnia. Czasem po prostu lepiej zastosować sztuczne oświetlenie, zwłaszcza jeśli nagranie obejmuje kilka różnie usytuowanych pomieszczeń. Ułatwi to synchronizację koloru podczas montażu. Jeśli okna są duże i nie ma możliwości ich zaciemnienia, warto się zastanowić nad ujęciami w godzinach gdy słońce nie będzie przeszkadzać podczas nagrywania filmu rekrutacyjnego, ale raczej nada mu ciekawy, indywidualny charakter.

Ludzie - aktorzy

To oni przekażą sporą dawkę emocji. Przyciągną uwagę i stanowią najlepsze świadectwo tego, jak pracuje się w Twojej firmie. Trzymamy się zasady bycia szczerym i autentycznym. Samo przygotowanie się do nagrania filmu rekrutacyjnego zmniejszy stres na planie i pozwoli zrealizować zdjęcia szybciej i lepiej.

Filmy rekrutacyjne - Flipside.pl

Wypowiedzi w filmie

Jeśli przewidziane są wypowiedzi pracowników, a do wykorzystania mają być całe zdania, tekst musi być przećwiczony i zaplanowany. Czemu? Nie wypadnie to sztucznie?

Nie, nie wypadnie sztucznie. Mówię tu o przygotowaniu a nie recytacji tekstu spisanego przez copywrittera. Zawsze wypowiedzi są nagrywane kilkukrotnie. A to pojawia się przejęzyczenie wywołujące wybuch śmiechu, a to kichnięcie, a to tremowa “pustka” w głowie. Bez wcześniejszego przygotowania sobie wypowiedzi, będziemy zaczynać stale od nowa lub zostaniemy ze zdaniami z różnych ujęć ale niemożliwych do montażu w spójną całość.

Dobrze więc jest mieć na względzie posługiwanie się w miarę krótkimi zdaniami, w których zamykać się będzie pojedyncza myśl. Wcześniejsze przygotowanie wypowiedzi, koncepcja tego co chcesz przekazać, znacznie skróci czas nagrania i ilość powtórek.

Dykcja - żeby być zrozumianym

Osoby które będą mówić przed kamerą, powinny się do tego przygotować. Dobrze jest już kilka dni wcześniej poświęcić chwilkę dziennie na ćwiczenia dykcyjne. Wiesz że prawie każdy z nas ma większą lub mniejszą wadę wymowy? 

Moje i nie tylko moje, ulubione ćwiczenie na dykcję, to słynny korek. Sam sprawdź już teraz. Proste i genialne w efektach.

Internet jest pełen przydatnych ćwiczeń. Są takie z humorem i takie na poważnie. Wszystkie są bardzo przydatne. Może niekoniecznie do ćwiczenia w autobusie czy tramwaju...

Kolejnym ważnym detalem jest wygląd. Ubiór pracowników - całkowita dowolność czy ustalamy?  Z wizażystką na planie czy bez? O tym w kolejnej części. Zapraszam.

Szybki kontakt:

Tel: 509 846 451 lub 509 672 396
e-mail: kontakt@flipside.pl

Napisz nam o swoich potrzebach.
Skontaktujemy się z Tobą by przedstawić pomysły oraz możliwości 
rozwinięcia Twojego biznesu dzięki video marketingowi. 
© Copyright 2016 - Agencja Flipside - All Rights Reserved
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram