Jaki jest koszt video promocyjnego?

8 maja, 2023

W tym artykule odpowiem na dwa pytania:
1. Jaki jest koszt video promocyjnego, reklamy czy filmu korporacyjnego?
2. Od czego ten koszt zależy? Czyli co wpływa bardziej a co mniej, na ten koszt.

W e-mailach oraz rozmowach z klientami z oczywistych powodów zawsze pojawia się pytanie o koszt realizacji filmu promocyjnego oraz o to, co wpływa na ten koszt i w jaki sposób. W produkcji video jest bardzo dużo zmiennych, za pomocą których możemy w znaczący sposób wpłynąć na ostateczny koszt video. Ustalając budżet z klientem zawsze bardzo szczegółowo opisuję poszczególne etapy, w miarę możliwości wskazując też różne opcje oraz przewidywany efekt takiej zmiany. W poniższym artykule wskażę też kilka sposobów na to, jak można zmniejszyć koszt realizacji filmu i z czym się to wiąże.

Scenariusz, scenopis, tekst

W przypadku współpracy z Flipside w ramach umowy z klientem zapewniamy pełne wsparcie na tym etapie. Nasi scenarzyści w ścisłej współpracy z klientem, wspólnie przygotowują scenariusz, scenopis oraz teksty dla lektora lub dla aktorów. W naszym przypadku jest to usługa BEZPŁATNA. Więc już na tym początkowym etapie jesteśmy w stanie ograniczyć koszt video promocyjnego.

Oczywiście każda firma, studio czy agencja podchodzi do tego w inny sposób. Przygotowanie scenariusza lub pomoc przy jego tworzeniu może kosztować ok. 500 - 2000 zł.

Lektor i muzyka

Różni lektorzy i aktorzy mają różne stawki. Zależy to od tego jak bardzo znany jest głos lub aktor. Całkiem inna stawka będzie za nagranie tekstu przez znanego aktora (np. Cezarego Pazurę) a całkiem inna za tekst nagrany przez lektora, który nie jest aktorem i nie ma dużego stażu.

Koszt licencji udzielanej przez lektora zależy również od formy umowy oraz pola eksploatacji. Jeśli film będzie wyświetlany w mediach społecznościowych i np. na stronie klienta to koszt nagrania lektora i udzielonej licencji będzie dużo niższy niż film, który ma się pojawić w telewizji. Standardowo koszt nagrania jednej strony tekstu przez polskiego lektora z licencją udzieloną na wykorzystanie w internecie to ok. 500 - 1500 zł.

Decydując się na mniej znanego lektora oraz licencję na wykorzystanie tylko wewnątrz firmy, w mediach społecznościowych i np. na stronie internetowej klienta, możemy znacząco wpłynąć na koszt video.

Filmowanie

Tego typu filmy zazwyczaj nagrywane są w siedzibie klienta. Czasem w wynajętym do tego celu biurze lub magazynie. Czasem w studiu. Najtańszą opcją jest oczywiście nagrywanie w siedzibie klienta (w biurze, magazynie, fabryce). Pokazujemy wtedy faktyczną siedzibę klienta, film jest autentyczny. Koszt realizacji jest też niższy w takim wypadku a jeden dzień zdjęciowy to ok. 3000 - 5000 zł.

W przypadku wynajmowania biura, magazynu lub studia, dochodzi koszt wynajmu. Cena zależy oczywiście od rodzaju pomieszczenia, jego lokalizacji i wielkości.

Aktorzy a amatorzy

Wybrać profesjonalnych aktorów czy postawić na swoich pracowników? To odwieczny problem, zwłaszcza w przypadku ról mówionych. Każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy. Dobrze jest być świadomym tych plusów i minusów przed wyborem.

W przypadku aktorów mamy oczywiście większy koszt, bo dochodzi wynagrodzenie artysty (od ok. 1000 zł dla jednego aktora za jeden dzień zdjęciowy). Mamy jednak pewność, że dana scena będzie zagrana dobrze a to ogromny plus. Zazwyczaj już za pierwszym razem scena jest zagrana tak dobrze, że amator nie zbliży się do tego nawet po całym dniu nagrań. Z aktorem mamy możliwość nagrać różne opcję danej sceny i wszystkie świetnej jakości (plus).

W przypadku amatorów (pracowników danej firmy) odpada koszt wynagrodzenia aktorów - jest więc taniej. Nie mamy jednak pewności, że dana scena zostanie zagrana dobrze (minus). Z drugiej strony wykorzystanie w filmie pracowników firmy, dodaje autentyczności (plus).

Animacje 3D w filmie

Obecnie bardzo często wykorzystuje się animacje 3D, które dodawane są do obrazu filmowego. Mogą one prezentować różne dodatkowe informacje (np. statystyki, szczegóły, informacje kontaktowe). Wygląda to bardzo atrakcyjnie i dodaje nowoczesnego wyglądu całemu materiałowi.
Przygotowanie tego typu animacji wymaga wymodelowania napisów lub grafik 3D oraz umieszczenia ich w obrazie filmowym. Koszt takiej realizacji to ok. 1500 - 2500 zł.

Animowane Intro i outro (animowane logo)

W przypadku realizacji filmu promocyjnego przez Flipside animowane intro i outro przygotowujemy dla klienta GRATIS. Zazwyczaj jest to np. animowane logo w technice 3D jako "czołówka" oraz utrzymana w podobnej formie "tyłówka" z informacjami kontaktowymi (np. adres strony internetowej itp). Jest to kolejna możliwość wpłynięcia na ostateczny koszt video.

Różne studia czy agencje doliczają koszt takiej realizacji w wysokości ok. 1000 - 2000 zł.

Montaż i postprodukcja

Po nagraniach filmowych cały materiał trafia do montażu. Na tym etapie wykonywane są wszystkie prace postprodukcyjne. W materiale video poprawiana jest kolorystyka, synchronizacja ze ścieżką dźwiękową, dodawane są animacje, napisy itp. Koszt montażu to ok. 2500 - 3500 zł.

Poprawki i zmiany. Płatne?

Zależy nam aby każdy nasz klient był w 100% usatysfakcjonowany. Dlatego poprawki i zmiany wprowadzamy tak długo, aż finalne video promocyjne będzie zgodne z oczekiwaniami klienta.

Różne studia lub agencje czasem z góry określają, że można zgłosić np. 5 poprawek. Wszystkie poprawki ponad ten limit są dodatkowo płatne. W przypadku współpracy z Flipside nie ma takich ograniczeń. Nie ma określonej liczby poprawek.

Dodatkowo wszystkim naszym klientom oferujemy DARMOWĄ usługę polegającą na tym, że przez rok od zakończenia projektu przechowujemy w naszym archiwum wszelkie materiały i pliki edycyjne i klient ma możliwość wprowadzania bezpłatnych drobnych zmian i poprawek. Przez rok, całkowicie za darmo.

Coś jeszcze?

Mam nadzieję że udało mi się w pełni odpowiedzieć na pytanie o koszt video promocyjnego oraz co wpływa na jego wysokość. Jeśli masz jakieś pytania, uwagi lub propozycje to zachęcam do kontaktu z nami.

Szybki kontakt:

Tel: 509 846 451 lub 509 672 396
e-mail: kontakt@flipside.pl

Napisz nam o swoich potrzebach.
Skontaktujemy się z Tobą by przedstawić pomysły oraz możliwości 
rozwinięcia Twojego biznesu dzięki video marketingowi. 
© Copyright 2016 - Agencja Flipside - All Rights Reserved
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram