Jaki jest koszt animacji reklamowej?

23 kwietnia, 2019

Szacunkowy koszt animacji reklamowej to tak średnio od dwóch do trzydziestu tysięcy złotych. Dlaczego rozstrzał jest taki duży? Co ile kosztuje i jak wygląda cały proces przygotowania skutecznej animacji reklamowej? Właśnie o tym opowiem Ci w niniejszym artykule.

Aby łatwiej było nam zrozumieć cały proces tworzenia animacji reklamowych, podzielimy go na trzy główne etapy.
1. ETAP PLANOWANIA, w którym powstaje scenariusz, wybierana jest muzyka, głos lektora lub aktorów, grafiki i rodzaj animacji.
2. ETAP PRODUKCJI, w którym nagrywany jest tekst lektora lub aktorów, obrabiana jest muzyka, powstają grafiki i animacje.
3. ETAP TESTÓW I PUBLIKACJA - to etap, w którym film pokazywany jest wybranej grupie osób, zbierane są opinie oraz nanoszone poprawki. Po czym następuje publikacja i monitoring efektów.

Każdy z tych etapów ma istotne znaczenie dla samej animacji, może być przeprowadzony na wiele sposobów i w zależności od podjętych decyzji wpływa na większy lub mniejszy koszt produkcji.

I - ETAP PLANOWANIA animacji reklamowej

Na tym etapie przeprowadzane są wszystkie prace przygotowawcze, które potem przekładają się na to, jak animacja będzie wyglądała oraz jaki będzie koszt animacji reklamowej. Na tym etapie tworzony jest scenariusz, wybierana jest muzyka i lektor, grafiki oraz rodzaj animacji.

Podczas tworzenia SCENARIUSZA mamy trzy opcje:
1. Klient, przychodząc do nas, powierza nam stworzenie scenariusza. Powstaje wówczas kilka pomysłów i scenariuszy, z których klient wybiera ten, który najbardziej mu odpowiada. Koszt przygotowania kilku scenariuszy to ok. 1000-1500 zł
2. Drugi wariant, przeze mnie osobiście preferowany i tak naprawdę najczęściej wybierany przez klienta, jest taki, że klient ma pomysł, wie jaki cel chce osiągnąć, ale nie wie jak to zrobić. Wówczas wspólnie planujemy i tworzymy cały scenariusz. Klient aktywnie działa w całym procesie. My na każdym etapie doradzamy, pomagamy i niemalże przeprowadzamy, trzymając za rękę przez cały proces tworzenia animacji. W momencie rozpoczęcia współpracy z klientem nasze doradztwo, pomoc i wspólne tworzenie scenariusza jest całkowicie za darmo.
3. Trzeci wariant jest taki, że klient dokładnie wie, czego chce i ma gotowy scenariusz animacji reklamowej. Tutaj po prostu działamy zgodnie z wytycznymi. Oczywiście, również służąc pomocą i doradztwem.

Jeśli chodzi o wybór MUZYKI na tym etapie to mamy dwie opcje:
1. Może to być oryginalna muzyka, komponowana specjalnie do tego projektu przez kompozytora i nagrana przez zespół muzyków. Jest to opcja droższa, bo koszt takiej realizacji to ok. 2-3 tys. zł.
2. Gotowe utwory muzyczne można również wybrać z publicznej, bardzo bogatej biblioteki muzycznej. Wówczas koszt jednego utworu to ok. 200-300 zł. Przykładowe biblioteki z muzyką:
- https://www.premiumbeat.com/
- https://www.shutterstock.com/music
- https://www.gettyimages.com/music

W przypadku LEKTORA mamy do wyboru lokalnych, mniej znanych lektorów (koszt ok. 400-600 zł za stronę tekstu) lub lepiej rozpoznawalne głosy lektorów lub aktorów (koszt zależy od aktora; może to być 1000-2000 zł za jedną stronę tekstu lub więcej).
Oczywiście mówimy tu o nagraniach w dowolnym języku. I oczywiście w przypadku np. języka angielskiego nagrywa to rodowity Amerykanin lub Brytyjczyk.

Wybór GRAFIKI bardzo mocno wpływa na ostateczny koszt animacji reklamowej. Rysunki bowiem mogą być stworzone specjalnie dla tego projektu przez grafika lub rysownika. Koszt takiej realizacji zależy od jakości, poziomu skomplikowania i ilości rysunków. Samo przygotowanie rysunków może kosztować od 1000 do 5000 zł.
Opcją tańszą jest użycie prostych grafik, rysunków kupionych w sieci czy tzw. stokowych. Przykładowe strony gdzie znajdują się takie rysunki:
- https://www.shutterstock.com/pl/vectors
- https://www.istockphoto.com/pl/zbi%C3%B3r-ilustracji

Wybór RODZAJU ANIMACJI ma również ogromny wpływ na ostateczny koszt animacji reklamowej. Mogą to być płaskie, proste animacje 2D lub bardziej skomplikowane animacje 3D przy użyciu trójwymiarowych modeli. Wybieramy również rodzaj animacji.

II - ETAP PRODUKCJI animacji reklamowej

Na tym etapie następują nagrania lektora, tworzenie muzyki, synchronizacja i obróbka dźwięku.

Wszystko oczywiście zależy od samej animacji, ale ja preferuję rozpoczynać pracę od stworzenia ścieżki dźwiękowej (lektor + muzyka) gdzie potem, ewentualnie dodawane są efekty dźwiękowe. Dopiero po stworzeniu ścieżki dźwiękowej i jej zaakceptowaniu przechodzimy do tworzenia animacji.

Ten etap kończy się ostatecznym wyrenderowaniem całego projektu. Czasem w kilku opcjach montażowych i kolorystycznych. Ten etap potrafi zjeść od 2 do 8 tys. zł z budżetu produkcji.

III - ETAP TESTÓW I PUBLIKACJI

Gdy animacja reklamowa jest gotowa, następują testy. Czasem klient sam wewnątrz firmy najpierw pokazuje film wybranej grupie i zbiera ich opinie. Czasem to my zajmujemy się organizacją całego tego procesu. Zbieramy opinie, komentarze, uwagi. Jeśli jest taka potrzeba, to na tym etapie nanoszone są poprawki.

Po tym następuje wybór miejsc i sposobu publikacji. Czy to będzie strona internetowa klienta, YouTube, Facebook, ekrany reklamowe, Instagram itp.? Czy animacja reklamowa pojawi się jako płatna reklama i do jakiej grupy będzie adresowana? Opracowanie opisów, tytułów i tagów.

Po opublikowaniu monitorujemy efekty działania, opinie i komentarze.
W razie potrzeby interweniujemy i nanosimy poprawki.

Jak więc sam widzisz, produkcja dobrej i skutecznej animacji reklamowej nie jest ani prosta, ani szybka, ani tania. Każdy z wymienionych wyżej etapów silnie wpływa na ostateczny koszt animacji reklamowej i może być wykonany lepiej lub gorzej, taniej lub drożej. Przy czym nie zawsze taniej znaczy gorzej.

Planując animację reklamową, zawsze staram się, aby klient był w pełni świadomy podejmowanych decyzji, wyboru poszczególnych opcji oraz tego, w jaki sposób to wpłynie na ostateczny efekt.

Najważniejszą sprawą jest dla mnie, aby zrobiona przez nas animacja była zrobiona dobrze i pomogła klientowi osiągnąć zakładany cel. Może to być zwiększenie świadomości marki, pozyskanie nowych klientów, zwiększenie ruchu na stronie lub sprzedaży w sklepie.  

Jeśli masz pytania, uwagi lub komentarze to zachęcam do kontaktu. Napisz do mnie lub zadzwoń. Sprawdź jak dzięki video, możemy pomóc Ci rozwinąć biznes.

Szybki kontakt:

Tel: 509 846 451 lub 509 672 396
e-mail: kontakt@flipside.pl

Zostaw swój e-mail lub telefon.
Skontaktujemy się z Tobą by przedstawić pomysły oraz możliwości 
rozwinięcia Twojego biznesu dzięki video marketingowi. 


Dane zbieramy tylko do kontaktu. Prosimy o wyrażenie zgody na ich przetwarzanie. Szczegóły: tutaj.

© Copyright 2016 - Agencja Flipside - All Rights Reserved
phoneenvelopelocation-arrow linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram