Jak zrobić viral video?

18 marca, 2019

Czym jest viral video? Jakie cechy powinien mieć dobry viral? Jak zrobić viral video? Plusy i minusy marketingu wirusowego i kilka przykładów oraz ich efekty.

Czasem zdarza się tak, że zgłaszający się do mnie klient chce koniecznie zrobić film virusowy. Nie zawsze jednak zdaje sobie sprawę z tego, czym on tak naprawdę jest i z czym trzeba się liczyć, planując takie działania. Na początek więc ustalmy, czym jest viral video.

Viral video - co to jest?

Czasem film udostępniony w internecie, np. na portalu Youtube staje się bardzo popularny. Ludzie zaczynają go udostępniać w sieci, na stronach internetowych, w social mediach. Film jest udostępniany, komentowany i oglądany. Film ten rozprzestrzenia się w sieci jak wirus. Mówi się wtedy o efekcie wirusowym lub marketingu wirusowym, a sam film często określa się jako viral video.

A to wszystko oczywiście za darmo. Wydawałoby się, że jest to idealne rozwiązanie dla marketera. Każdy viral ma swoje plusy i minusy. Plusem jest na pewno jego popularność, fakt że jest o nim głośno. Minusem jest jego nieprzewidywalność. Nigdy do końca nie jesteśmy w stanie przewidzieć efektów. Ale o tym więcej za chwilę.

Jakie filmy stają się viralami?

No cóż... jest tego trochę w sieci. Jedne są viralami, z którymi nie jest związana żadna kampania reklamowa. Inne są wręcz doskonałymi reklamami.

Na początek śmieszny viral, który narobił sporo zamieszania w sieci i doczekał się wielu naśladowców oraz odpowiedzi w formie video.

W tym momencie film ma sto sześćdziesiąt sześć milionów wyświetleń. Wyobrażasz sobie to jako przemyślaną kampanię reklamową? Jak wyglądałby skrypt...?

Teledyski w Youtube mają generalnie największą ilość wyświetleń. Najpopularniejsze liczone są już nie w setkach milionów, ale w miliardach. Jednym z najpopularniejszych jest Luis Fonsi - Despacito ft. Daddy Yankee.

Reklamy - viral video.

Z branży czysto reklamowej, gdzie pokazujemy i sprzedajemy dany produkt, to oczywiście klasykiem jest Dollar Shave Club i jego dwadzieścia sześć milionów wyświetleń.

Oczywiście na polskim rynku też jest kilka świetnych reklam, które stały się doskonałymi viralami w sieci. Warto wspomnieć o reklamie Allegro, która w tym momencie ma już ponad piętnaście milionów odsłon. Biorąc pod uwagę że ludność polski to ok 38 mln ludzi. Reklamę te widziała prawie połowa ludności naszego kraju.

Cechy wspólne viral video.

Po obejrzeniu kilku najbardziej popularnych filmów tego typu, obserwowaniu reakcji i komentarzy internautów, nasuwa się więc kilka cech wspólnych które mają filmy stające się viralami:

  1. Są bardzo oryginalne
  2. Wywołują silne emocje: śmiech, smutek, radość, ciekawość
  3. Czasem są kontrowersyjne, zaskakujące, poruszają temat tabu, poruszają właśnie kontrowersyjną tematykę

Jak zrobić viral video?

Wiemy już, jak wyglądają najpopularniejsze filmy tego typu. Czy możemy na tej podstawie stworzyć instrukcję, wg której można zrobić viral video? Niestety nie. Prawda jest taka, że efektu wirusowego nie da się zaplanować. Czy dany film “chwyci”, zależy bardzo często od przypadku, od szczęścia.

Na pytanie klienta, czy mogę stworzyć video i zagwarantować, że stanie się ono viralem, odpowiadam że nie, nie mogę. Nikt nie może tego zagwarantować.

Możemy zrobić dobre video, które w oryginalny sposób pokaże produkt. Video, które będzie atrakcyjne dla danej grupy docelowej. Zadbamy o to, by dotarło do nich w odpowiednim czasie i miejscu. Ale czy stanie się ono viralem? Tego nikt nie jest w stanie przewidzieć. Każdy kto twierdzi inaczej, delikatnie mówiąc, mija się z prawdą.

Nieprzewidywalność efektu wirusowego.

Jeszcze jedną ważną cechą virali jest ich nieprzewidywalność. Nie jesteś w stanie przewidzieć efektów. Nie wiesz nigdy do końca, w jaki sposób zadziała to na Twoją markę.

Efekt może być pozytywny. Marka może być lepiej rozpoznawalna, może wzrosnąć sprzedaż w Twoim sklepie internetowym itp.

Efekt może być neutralny. Film stanie się viralem, ale w żaden sposób nie wpłynie na Twoją markę. Są takie filmy w sieci, które wszyscy kojarzą, ale nikt nie kojarzy ich z marką która je wypuściła.

Efekt może być też negatywny. Nie jesteś w stanie przewidzieć ze stuprocentową pewnością, jak viral video zostanie przyjęte w sieci.

Przykłady naszych virali i efekty

Dwa przykłady które stworzyliśmy i stały się viralami oraz efekty ich działania.

1. Brand24 & IKEA - powitanie klienta

Film stworzony dla Brand24 z okazji powitania nowego klienta - którym była marka IKEA. Film powstał bardzo szybko i spontanicznie. Nie było czasu na obszerne planowanie, przygotowanie planu zdjęciowego, świateł itp. Musieliśmy pracować w zastanych warunkach. Efekt przerósł nasze oczekiwania.

Efekty:
- prawie dwieście tysięcy odsłon (wersja PL i EN)
- najpopularniejszy klip w Polskim Youtube w dniu dodania
- wyróżnienie na najbardziej prominentnym serwisie poświęconym reklamie na świecie ADS OF THE WORLD
- klip został wyróżniony przez media na całym świecie
- tysiące udostępnień i interakcji w mediach społecznościowych

Ekwiwalent reklamowy równy pięćset dwadzieścia tysięcy złotych

2. Drugi klip to humorystyczny teledysk INTERNETY ROBIĘ

Film powstawał kilka dni w różnych lokalizacjach Wrocławia i Warszawy. W zajęcia zaangażowani byli znani blogerzy, tacy jak MediaFun, Kominek, Artur Kurasiński, Paweł Tkaczyk i inni.

Efekty:
- ponad 600 000 wyświetleń na Youtube
- 6 tysięcy polubień na Youtube
- najpopularniejsze video na Facebook.com w tygodniu dodania
- koszulkowo.com stworzyło specjalne koszulki z tej okazji
- klip był obecny na stronach głównych o2, Interia.pl Gazeta.pl, 4fun.tv oraz TVN CNBC Biznes
- film został uznany za viral roku przez wirtualnemedia.pl

Ponadto otrzymaliśmy poważną propozycję od wytwórni płytowej o czym napisano w wyborcza.pl

Podsumowanie.

Wracamy więc do pytania głównego: jak zrobić viral video?

Osobiście uważam, że nie należy skupiać się koniecznie nad zrobieniem virala. Określ cel, jaki chcesz osiągnąć poprzez video. Staraj się zrobić je najlepiej jak potrafisz. Bądź szczery w swoim komunikacie. Nam udało się wypuścić kilka filmów, które stały się viralami. Nie było to jednak celem samym w sobie. Poza tym wypuściliśmy również bardzo dużo filmów, które nie stały się viralami, ale osiągnęły swój cel.

Czasem wydaje się, że film, który wypuszczamy jest "gotowym materiałem na viral" a nim się nie staje. Czasem film, który sami uznamy za przeciętny, nagle robi wielkie zamieszanie w sieci. Dlatego właśnie mówię, że efektu virala nie są się zaplanować i być go stuprocentowo pewnym.

Jeśli masz pytania i potrzebujesz pomocy w produkcji video lub chcesz dowiedzieć się jak możemy wspomóc Twój biznes, zapraszam do kontaktu.

Szybki kontakt:

Tel: 509 846 451 lub 509 672 396
e-mail: kontakt@flipside.pl

Zostaw swój e-mail lub telefon.
Skontaktujemy się z Tobą by przedstawić pomysły oraz możliwości 
rozwinięcia Twojego biznesu dzięki video marketingowi. 


Dane zbieramy tylko do kontaktu. Prosimy o wyrażenie zgody na ich przetwarzanie. Szczegóły: tutaj.

© Copyright 2016 - Agencja Flipside - All Rights Reserved
phoneenvelopelocation-arrow linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram