Jak zrobić dobre video nie wydając fortuny?

1 kwietnia, 2019

Jak zrobić dobre video i nie wydać fortuny na jego produkcję? Czym jest dobre video? Gdzie na etapach produkcji video możesz zaoszczędzić? Poniżej kilka punktów, które pozwolą Ci lepiej zaplanować budżet Twojej produkcji video.

Czym jest dobre video?

Przede wszystkim uściślijmy sobie co rozumiem pod pojęciem dobrego video.

Dla mnie jest to video, w którym obraz jest czytelny, zdjęcia są wykonane poprawnie, dźwięk jest słyszalny i zrozumiały. Zarówno muzyka, jak i tekst.

Przede wszystkim jednak to video, które jest skuteczne. Realizuje więc zakładane cele. Niezależnie od tego, jakie one są. Może to być zwiększenie sprzedaży w sklepie, promocja Twojej marki w sieci, większy ruch na stronie internetowej, czy pozyskanie nowych klientów.

1. Planowanie.

Planowanie, planowanie i jeszcze raz planowanie. Już o tym pisałem ale będę to jeszcze wielokrotnie powtarzał.

Dobrze zaplanuj swoje video. Zastanów się po co chcesz robić to video? Jaki cel chcesz osiągnąć? Czy ma to być właśnie zwiększenie sprzedaży w sklepie? Promocja marki, usługi lub produktu? Chcesz przyciągnąć ludzi na swoją stronę internetową? Chcesz żeby więcej ludzi korzysta z Twoich usług?

Wyznacz sobie taki cel, który następnie możesz zmierzyć. Jest on policzalny i faktycznie będziesz mógł sprawdzić skuteczność swoich działań marketingowych. W przypadku zwiększenia sprzedaży będzie to oczywiście wskaźnik sprzedanych produktów. W przypadku zwiększania ruchu na stronie internetowej warto korzystać np. z Google Analytics. W przypadku promocji marki jest wiele sposobów mierzenia efektywności działań video marketingowych. Jednym ze sposobów może być monitorowanie marki w sieci. Tutaj pomocne będzie np. Brand24.

Dobrze zaplanowane działania na samym początku pozwolą Ci wiele zaoszczędzić nie tylko pieniędzy ale również czasu, pracy i nerwów.

2. Plan zdjęciowy - miejsce i aktorzy.

Realizując video we własnym biurze lub zakładzie i angażując do tego własnych pracowników jesteś w stanie znacznie okroić budżet produkcji video.

Realizacja video w studiu filmowym jest super i daje bardzo duży komfort. Można zbudować dowolną scenografię i w pełni kontrolować oświetlenie. Trzeba jednak liczyć się ze znacznym kosztem tego typu działań.

Jeśli chodzi o profesjonalnych aktorów, to koszt pracy aktora na planie tego typu produkcji wynosi ok 1000-2000 lub 3000zł za jeden dzień zdjęciowy. Mniejszy jest koszt, gdy korzystasz np. ze studentów - aktorów. Większy jest koszt, gdy korzystasz ze znanych, lubianych i rozpoznawalnych aktorów. Każdy aktor ma swoje stawki. Im bardziej znany i rozpoznawalny - tym stawki wyższe.

Są też minusy i ograniczenia wynikające z realizowania zdjęć we własnym biurze i z własnymi pracownikami w roli aktorów. Szczegółowo o tym możesz przeczytać tutaj.

3. Kamery.

W tym momencie na rynku jest tak dużo kamer i aparatów kręcących bardzo dobrej jakości filmy, że trudno polecić jakąś konkretną.

Jeśli nie planujesz artystycznych ujęć z małą głębią ostrości lub niesamowitych ujęć w slow motion to najprostsza kamera kręcąca obraz w rozdzielczości HD z prędkością 25 klatek na sekundę spokojnie wystarczy.

Nie potrzebujesz 4K, pełnoklatkowej matrycy i trzynastostopniowgo zakresu tonalnego. Najtańsza kamera, kręcąca Pełne HD (1920 na 1080) z prędkością 25 fps naprawdę wystarczy.

4. Oświetlenie na planie.

Najtaniej jest nagrywać korzystając z zastanych warunków oświetleniowych w pomieszczeniach. W takim wypadku lepiej nagrywać przy świetle dziennym.

Wybierając miejsce, w którym będziesz nagrywał swoje video, szukaj jasnych, dobrze nasłonecznionych pomieszczeń. Przyda się blenda odbijająca światła, dzięki której możesz rozjaśnić np. cienie na twarzy nagrywanej osoby. Za taką blendę może posłużyć dowolna, jasna powierzchnia (duża biała, sztywna kartka; biała deska, styropian itp.). Możesz oczywiście kupić składaną blendę fotograficzną.

Sztuczne światło w biurach raczej się nie sprawdzi. Będzie migało, będzie źle usytuowane, zbyt zimne lub zbyt ciepłe.

Bardzo dobre lampy ledowe, z których korzystamy często na planie i które naprawdę polecam to lampy firmy AKURAT. Niestety do najtańszych nie należą.

Lampy filmowe dają komfort pracy i pełną kontrolę oświetlenia na planie. Korzystanie ze światła dziennego pozwoli Ci jednak na początek zaoszczędzić kilka tysięcy złotych.

5. Dźwięk na planie filmowym.

Dźwięk jest bardzo ważną, choć często niedocenianą, częścią filmu.

Przy nagrywaniu wypowiedzi lub dialogów najlepszym rozwiązaniem jest używanie zewnętrznych mikrofonów oraz recordera dźwięku.

Jeśli jednak chcesz zaoszczędzić, zadbaj by kamera stała możliwie blisko wypowiadającej się osoby. Najlepiej by dźwięk był kierowany prosto w kierunku mikrofonu. Nagrywaj w cichym pomieszczeniu. Najlepiej by to nie było puste pomieszczenie. Wszelkie miękkie sprzęty, jak łóżko, kanapa, zasłony, poduszki, itp ograniczają odbijanie się dźwięku.

zrobic-czy-zlecic-video-foto03

6. Montaż video.

W tej chwili na rynku jest bardzo dużo programów do montażu video. Wiele z nich jest darmowych. Są to np.
- Avid media composer first
- Davinci resolve
- HitFilm Express
oraz wiele innych.

Możesz skorzystać również z wersji próbnych. Przez 30 dni możesz używać np. pełnej wersji Adobe Premiere Pro. W pełni funkcjonalnej.

Korzystając więc z darmowych lub próbnych wersji oprogramowania, możesz sporo zaoszczędzić.

Podsumowanie

Wymienione powyżej punkty omawiam bardzo symbolicznie. Każdy z nich to, tak naprawdę, temat na osobny artykuł, lub najlepiej całą serię. Poza tym aby zrobić dobre video, które będzie skuteczne, trzeba mieć na nie pomysł. Oczywiście potrzebny jest czas oraz umiejętności pracy z kamerą i przed nią, a także wiedza z zakresu montażu video lub animacji. Czy można to wszystko zrobić samemu? Oczywiście, że tak. Wymaga to jednak dużo pracy i pochłonie sporo czasu. Do Ciebie jednak należy decyzja czy chcesz takie video realizować sam czy też zlecić jego wykonanie. Zawsze już na etapie planowania można przekalkulować co się bardziej opłaca i przyniesie większe zyski.

Jeśli potrzebujesz porady przy realizacji, pomocy w wyborze sprzętu, w obsłudze programów do montażu itp. zapraszam do kontaktu.

Szybki kontakt:

Tel: 509 846 451 lub 509 672 396
e-mail: kontakt@flipside.pl

Napisz nam o swoich potrzebach.
Skontaktujemy się z Tobą by przedstawić pomysły oraz możliwości 
rozwinięcia Twojego biznesu dzięki video marketingowi. 
© Copyright 2016 - Agencja Flipside - All Rights Reserved
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram