Jak zmierzyć się z tremą i przygotować wypowiedź przed kamerą? I czemu warto się przygotować, niezależnie od charakteru nagrania?
Spontaniczne wypowiedzi czy scenki, mają swój urok. Często stanowią świetny materiał. Mogą emanować szczerością, być bardziej przekonywujące a Ty w nich - autentyczny. Mogą, ale… Często tak nie jest. Kamera przed oczami potrafi zestresować o wiele bardziej niż publiczność. Wypowiedzi stają się chaotyczne i zagmatwane a materiał nie do wykorzystania. Stając przed obiektywem przygotowany, zmniejszasz stres i podnosisz jakość nagrywanego filmu. A jak konkretnie możesz się przygotować?

Spisz tekst
Po co? Spisany tekst możesz przeczytać kilka razy na głos, żeby utrwalić treść w głowie. Czytając głośno, łatwiej wyłapiesz błędy zarówno merytoryczne jak i stylistyczne. Warto skorzystać w trakcie nagrania z promptera - urządzenia, które wyświetla tekst tuż pod obiektywem kamery. Dzięki wcześniej przygotowanemu tekstowi, powtórki czy niespodziewane przerwy w nagraniu, nie wybiją Cię z rytmu. Wrócisz do dowolnego fragmentu, zamiast nagrywać wszystko od początku.
Jak układać zdania?
Przygotowując swoją wypowiedź przed kamerą, unikaj długich, złożonych zdań. Zwłaszcza jeśli przekazujesz wiedzę specjalistyczną. Złożone zdania są dużo trudniejsze w odbiorze. Warto korzystać z metafor i przykładów, dzięki którym Twoja wypowiedź będzie bardziej zrozumiała i przyjemna w odbiorze.

Zadbaj o dykcję
Internet jest pełen filmików prezentujących ćwiczenia na dykcję. Zwykle zaczyna się od rozluźnienia aparatu mowy - czyli wielkie parskanie, prychanie i wczuwanie się w niemowlę. Jeśli odkryjesz w tym ćwiczeniu dobrą zabawę, będzie to przy okazji sposób na stres. Jeśli przed samą wypowiedzią przed kamerą, okoliczności nie sprzyjają “końskim” odgłosom - spróbuj przez kilka minut automasażu mięśni szczęki. Możesz ćwicząc swoją wypowiedź, przesadnie szeroko otwierać buzię, lub mówić i czytać trzymając korek w zębach.

Jak się (nie)ubrać?
Dobierając strój, dodatki i makijaż do nagrania wideo, po pierwsze pamiętaj żeby pozostać sobą. Nie zmieniaj nagle stylu, nie obwieszaj się biżuterią jeśli nie jest to Twój codzienny styl. Bądź sobą.
Kilka zasad:
- unikaj wzorzystych ubrań typu krateczka, paseczki, łączki, kropeczki - w obiektywie mogą sprawiać wrażenie “pływania”, stanowiąc rozpraszacz dla widza.
- unikaj koloru czerwonego (rozpraszacz) i czarnego (spłaszcza)
- jeśli wiesz na jakim tle będzie nagranie, zadbaj aby Twoje ubranie było w innym kolorze niż tło.
- nie bój się grubszej warstwy pudru, zwłaszcza przy długim nagraniu. Dotyczy to zarówno pań jak i panów. Światła na planie zdjęciowym, podkreślą “błyszczenie”. Puder czy brązer lepiej żeby były odrobinę ciemniejsze - oświetlenie może “wyjadać” kolor. Paniom w roli ekspertki, polecam podkreślenie nawet o dwa tony, ust. Oczy lepiej aby dawały wrażenie naturalności - raczej unikamy grubych fantazyjnych kresek, doklejanych rzęs czy jaskrawych cieni na powiekach.
Od reguł oczywiście są odstępstwa, ale o nich decyduje głównie charakter nagrania. Nie mniej ważne od tego jak wyglądasz w wybranym stroju, jest to, abyś czuł się w nim komfortowo.

Przytul tremę
Poczułeś ten niemiły ścisk w brzuchu? w szczękach? a może w ramionach? Przywitaj go z uśmiechem: witaj tremo, miło że jesteś.
Tak, nie pomyliłam się. Nie walcz, nie strofuj się. Może dłuższa pogadanka z tremą?
- chcesz towarzyszyć mi przez całe nagranie? jaki żarcik szykujesz? przejęzyczenie? pustka w głowie? Proszę, przysiądź na moim ramieniu, ja tymczasem zrobię swoje.
Każde zająknięcie, przejęzyczenie, jest zupełnie naturalne. Doda wypowiedzi autentyczności. Weź kilka spokojnych wdechów nosem, pełną klatką, a raczej przeponą i brzuchem. Zobacz jak brzuch spokojnie podnosi się przy wdechu i opada przy wydechu. Kilka łyków wody - woda jest Twoim sprzymierzeńcem.
Przygotowałeś się - teraz już tylko skup się na tym co masz powiedzieć. A wiesz co masz powiedzieć. Jeśli nadal towarzyszy Ci trema, nadaj jej kształt - włochaty, pomarańczowy stworek? Uśmiechnij się do niego i pozwól, aby nagranie było świetną zabawą i ciekawym doświadczeniem. Jeśli masz pytania lub potrzebujesz pomocy w przygotowaniu swojej wypowiedź przed kamerą, to zapraszam Cię do kontaktu.