Employer branding video - scenariusz

3 grudnia, 2019

W poprzednim artykule zaproponowałam pierwsze kroki w procesie tworzenia koncepcji employer branding video. Po ustaleniu, co jako pracodawca możesz zaoferować wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pracowników, przyszła kolej na kolejne kroki i garść inspiracji. Idziemy?

Postaw na minimalizm

Jak długa jest Twoja lista atutów pracodawcy? Zabrakło kartki? Pora na wyłonienie z niej zwycięskiej trójki. Nie pominiemy pozostałych, ale na “zwycięzcach” się skupimy. Kiedy próbujemy w krótkim czasie przekazać zbyt dużo, efekt może być odwrotny do zamierzonego.  Co Twoim zdaniem było na liście priorytetów twórców poniższego video dla Volvo?

Gdybym miała odtworzyć taką listę na podstawie employer branding video Volvo, wyglądałaby ona tak:

  • ludzie są najważniejsi
  • szanujemy Twoje prywatne życie
  • to co robisz jest ważne (na każdym stanowisku)
  • nasz sukces jest Twoim sukcesem.

Film rekrutacyjny w tym przypadku pokazuje ofertę Volvo. A jest to: poczucie bycia ważnym, poczucie bycia częścią czegoś ważnego oraz wyraźne oddzielenie życia prywatnego od zawodowego. Skup się na zaspokojeniu choćby jednej tylko potrzeby z listy oczekiwań i wokół niej stwórz historię, która wywoła emocje. Pamiętaj jednak o byciu autentycznym.

Bądź szczery

Nie pokazuj w filmie szczęśliwej rodziny, jeśli firma nie jest prorodzinna; nie pokazuj wynajętych na potrzeby nagrania, super biur, jeśli pomieszczenia w których pracujecie, proszą się o remont. Nie prezentuj prezesa w dżinsach i zabawnym t-shircie, jeśli na co dzień chodzi w garniturze i pod krawatem. 

Nie chodzi o to, żeby podczas nagrania mieć plamę na bluzce, jeśli ta często pojawia się po lunchu. Jednak ważne, żeby twój film rekrutacyjny był autentyczny. Oddawał prawdziwą atmosferę i warunki panujące w pracy. 

Jeśli Twoja firma ma opracowaną strategię wizerunkową, to samo employer branding video też musi być z nią spójne. Wyobraź sobie firmę zajmującą się ubezpieczeniami na życie. Zwykle odwołuje się do poczucia bezpieczeństwa, spokoju, odpowiedzialności. Ma wywołać zaufanie a poruszane tematy są poważne lub wzruszające. Wyskoczenie z filmem rekrutacyjnym w którym pracownicy beztrosko rzucają dokumentami i robią sobie biurowe żarciki, z pewnością nie będzie spójne z ogólną strategią wizerunkową ubezpieczyciela. 

Bądź oryginalny

Niech Twój film będzie ciekawy od pierwszych sekund, nie tylko dla poszukujących pracę. Choć głównym celem jest pozyskanie nowych pracowników, to employer branding video będzie jednocześnie budowaniem wizerunku firmy. 

Najczęściej firmy decydują się na realizację filmu rekrutacyjnego, na którym pracownicy posadzeni przed kamerą, opowiadają w superlatywach o swojej pracy. O ile ktoś już wcześniej nie był zainteresowany pracą w tej właśnie firmie, małe jest prawdopodobieństwo, że taka forma filmu rekrutacyjnego zwróci jego uwagę. Czasami jednak wystarczy złamać schemat w jednym, małym punkcie scenariusza, żeby film stał się widoczny. Może zamiast ludzi przed kamerą postawimy… Zobacz jak rozwiązała to firma Dropbox.

Wywołaj emocje

Jak każdy film, employer branding video powinno wywołać emocje; zaciekawić, zaskoczyć, rozbawić, wzbudzić podziw, zainspirować, wzruszyć, pobudzić do działania. Jakie emocje chcesz wywołać swoim filmem? Pomyśl o działaniu na wszystkie zmysły. Co wpływa na emocje? Historia, słowa, piękne obrazy, kolory, dźwięki. 

Podsumowanie

Podczas tworzenia scenariusza, warto przypiąć w widocznym miejscu kartkę z głównymi wytycznymi dla filmu: 

  • najważniejsze informacje które chcemy przekazać
  • do kogo kierujemy film
  • które oczekiwania wobec pracodawcy obiecujemy spełnić
  • jacy jesteśmy  (np. z poczuciem humoru, poważni, ceniący tradycje, stawiający na prestiż)
  • jakie emocje chcemy wywołać filmem.

Employer branding video ma zachęcać do przyłączenia się do Twojej drużyny. Nie trać cennych sekund na opowiadanie od którego roku istnieje firma i jakie są jej sukcesy na rynku - dla potencjalnego pracownika nie ma to znaczenia. Skup się na ludziach i ich potrzebach. Zaproś znajomych i pracowników do tworzenia pomysłu na scenariusz. Każdy ma inny punkt widzenia. Często pomysł końcowy jest wynikiem łączenia i przekształcania kilku, pozornie różnych wizji.

Jeśli zrobiłeś wszystkie kroki, które polecamy w tym, oraz wcześniejszym artykule i nadal nie wyłania Ci się pomysł na scenariusz - spokojnie. Naszej ekipie “pomysły lęgną się w głowie szybciej, niż prosię zdąży mrugnąć”. Zadzwoń lub napisz do nas. Pomagamy na każdym etapie tworzenia employer branding video.

Szybki kontakt:

Tel: 509 846 451 lub 509 672 396
e-mail: kontakt@flipside.pl

Napisz nam o swoich potrzebach.
Skontaktujemy się z Tobą by przedstawić pomysły oraz możliwości 
rozwinięcia Twojego biznesu dzięki video marketingowi. 
© Copyright 2016 - Agencja Flipside - All Rights Reserved
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram