Employer brand video - od czego zacząć?

21 listopada, 2019

Wiesz już, że potrzebujesz nowych pracowników. Zauważyłeś nawet, że coraz częściej to nie Ty - Pracodawca - wybierasz pracownika, ale pracownik wybiera… nie zawsze Ciebie. Szala przechyla się z “Proszę przekonać mnie, że chcę Pana/Panią zatrudnić” na “Proszę przekonać mnie, że chcę u Pana/Pani pracować”

Jak wspomóc pracowników HR i zwiększyć skuteczność prowadzonej rekrutacji? Tu właśnie z pomocą przychodzi employer brand video. Tadam!

Employer brand video - join our team

3 kroki na początek

Możesz od początku do końca powierzyć tworzenie wideo firmie zewnętrznej. Ale czemu nie wziąć sprawy w swoje ręce? Podpowiemy od czego zacząć.

Zanim przejdziesz do obmyślania najbardziej odjazdowego i chwytliwego scenariusza dla swojej kampanii, zbierz bazowe informacje.
To co? Zaczynamy?

Krok 1 - Twoje mocne strony

Stwórz listę  mocnych stron Twojej Firmy, np. umowa o pracę, pakiet socjalny, przyjazna atmosfera, możliwość awansu. Skup się na tym, co oferujesz pracownikom. Prestiżowe certyfikaty sprzedawanych produktów nie stanowią tu atutu.
Warto sprawdzić, co cenią aktualni pracownicy u swojego chlebodawcy. Możesz w tym celu poprosić o wypełnienie anonimowej ankiety, pod hasłem “Co lubię w mojej pracy”.
Koniecznie zostaw do wypełnienia punkt: “inne”. Może to otworzyć Ci oczy na sprawy, o których nie pomyślałeś, a które warto będzie oddać w tworzonym filmie.
Zestawienie Twojej listy z odpowiedziami pracowników, pozwala na upewnienie się, że pokażemy prawdziwą “twarz” firmy. Nie ma sensu kusić ludzi ładnymi obrazkami mającymi się nijak do rzeczywistości. Wizerunek niepokrywający się z realem to strzał w stopę. Employer brand video nie spełni swojej funkcji. 

Employer brand video - job wanted

Krok 2 - Ludzie, których szukasz

Określ grupę, do której kierujesz nabór. Pracownicy fizyczni czy biurowi? osoby z doświadczeniem czy bez? A może osoby z orzeczeniami?
Z  konkretnym wykształceniem?
Oczywiście czasami odpowiedź brzmi: wszystkich.
Niemniej warto zawęzić nieco grupę docelową. Pozwoli to na stworzenie bardziej skutecznej formy filmu i owocne postawienie kroku trzeciego.

Krok 3 - Czego oni chcą?

Ustal najczęstsze oczekiwania wobec pracodawcy. Może się okazać, że oferujesz więcej niż myślisz 🙂 A może jesteś w stanie i chcesz wyjść naprzeciw oczekiwaniom, o których dotąd nie pomyślałeś? Wtedy warto uwzględnić je w tworzonym employer brand video.  

Przykładowa lista priorytetów pomocna w tworzeniu employer brand video

Poniżej prezentuję listę priorytetów wśród oczekiwań względem pracodawcy. Jest to bardzo ogólna lista. Potrzeby pracowników fizycznych będą się różniły od potrzeb pracowników biurowych. Co innego w pracy będzie ceniła osoba dojrzała, z doświadczeniem zawodowym, często z rodziną, a co innego świeży absolwent szkoły czy uczelni na starcie swojego dorosłego życia. 

Poniższą listę stworzyłam na bazie danych z 2019 r. zaczerpniętych z portali o tematyce HR oraz na przeprowadzonym przeze mnie wywiadzie. Wymienione cechy mają różną wagę dla różnych grup i tak. np. prorodzinne nastawienie, choć na dole listy, to z pewnością będzie w pierwszej trójce dla rodzica. 

 • przyjazna atmosfera
 • wspierający szefowie i współpracownicy
 • relatywnie wysokie wynagrodzenie
 • elastyczne godziny pracy
 • możliwość podnoszenia kwalifikacji
 • imprezy integracyjne
 • poczucie tworzenie czegoś ważnego
 • możliwość samodzielnego podejmowania decyzji
 • dobry pakiet socjalny
 • partnerskie traktowanie
 • możliwość home office
 • dostęp do firmowego samochodu, telefonu, laptopa
 • prorodzinne nastawienie
 • stabilność w pracy
 • chill out room
 • możliwość awansu
 • wyraźne rozgraniczenie życia osobistego od zawodowego
Employer brand video AI

Podsumowanie

Sam możesz stworzyć koncepcję employer brand wideo dla swojej firmy. Na początku warto ustalić:

 1. Jakie są Twoje mocne strony jako pracodawcy.
 2. Jakich ludzi poszukuje Twoja Firma.
 3. Jakie są ich oczekiwania wobec pracodawcy.

Masz już punkt wyjścia. To co? Teraz scenariusz rodem z hollywood? Ale taki bardziej Matrix, Monty Python czy może ……? O tym kolejny wpis. 

Jeśli masz pytania, potrzebujesz pomocy przy tworzeniu employer brand video - zapraszam do kontaktu. Na każdym etapie produkcji pomagamy i doradzamy.

Szybki kontakt:

Tel: 509 846 451 lub 509 672 396
e-mail: kontakt@flipside.pl

Zostaw swój e-mail lub telefon.
Skontaktujemy się z Tobą by przedstawić pomysły oraz możliwości 
rozwinięcia Twojego biznesu dzięki video marketingowi. 


Dane zbieramy tylko do kontaktu. Prosimy o wyrażenie zgody na ich przetwarzanie. Szczegóły: tutaj.

© Copyright 2016 - Agencja Flipside - All Rights Reserved
phoneenvelopelocation-arrow linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram