Angażujące video reklamowe - jak zrobić to dobrze (i nie zanudzić widzów)

9 września, 2020

Co zrobić, żeby trafić do klienta, który jest coraz bardziej świadomy i odporny na reklamę? Przesyt informacyjny spowodował wzrost znaczenia treści. Video reklamowe w dzisiejszym pędzie życia stało się najbardziej skuteczną formą promocji, odpowiadającą na oczekiwania odbiorców. Obrazem można wyrazić znacznie więcej niż jakąkolwiek inną metodą w tym samym czasie. Film reklamowy może wytworzyć zaangażowanie spowodowane pobudzeniem wyobrażeń, zmysłów i emocji – nastrojowa muzyka, dźwięki i ciekawe efekty. 

Video reklamowe - photo 01

Video reklamowe w Internecie

Ciężko wyobrazić sobie życie bez Internetu – dostęp do informacji w każdym momencie, możliwość korzystania z mediów społecznościowych, ciągłe pozostawanie w kontakcie ze znajomymi, szybkie zakupy. Internet jest doskonałym miejscem na promowanie firmy i produktów – można szybko i stosunkowo łatwo przekonać do siebie odbiorców. Jest to dobry sposób na rozwój biznesu i zwiększenie sprzedaży. Jak zrobić to dobrze, żeby nie zanudzić widza?

Dobry film reklamowy

Czym kierować się przy tworzeniu, aby uzyskać możliwie największą skuteczność i zdobyć zaangażowanie widza?

  • Cel: po co robimy film? Należy znaleźć odpowiedź na pytanie, czy chcemy wypromować produkt, zwiększyć świadomość o marce, a może zależy nam na promocji?
  • Adresat: dla kogo nagrywamy film? Określenie grupy docelowej pozwoli na dobranie właściwego języka, kanałów dystrybucji, wykorzystanej muzyki i dobór efektów. Dogłębne poznanie upodobań, zachowań, sposobów życia grupy docelowej pozwoli na tworzenie skutecznych przekazów, przemawiających do odbiorców. Jest to najbardziej kluczowy element tworzenia filmu reklamowego.
  • Wywołanie emocji: jak dotrzeć do podświadomości widza? Jak pozostać w pamięci odbiorcy na dłużej? Jak zbudować z nim relację? Element zaskoczenia – oryginalne zakończenie, coś, czego odbiorca się nie spodziewa, oryginalność i kreatywność są niesamowicie istotne.
  • Wezwanie do działania: co dalej? Należy dać odbiorcy gotową wskazówkę, co ma dalej zrobić. Nie można pozostawić go w niepewności dotyczącej dalszych kroków.
  • Stosowane efekty – z czego skorzystać? Ujęcia z drona? Filmy VR? Filmy 360 stopni? Animacje i wizualizacje 3D? Dostępnych jest wiele nowoczesnych rozwiązań, które znacząco mogą wpłynąć na zainteresowanie widzów. 
  • Jakość obrazu i dźwięku – nic tak nie zniechęca odbiorców do oglądania, jak rozmazany obraz lub denerwująca muzyka w tle
Video reklamowe - photo 02

Etapy tworzenia video reklamowego

Proces przygotowania – zaczynający się od dogłębnego poznania klienta i zdefiniowania grupy docelowej. 

Koncepcja – na podstawie pozyskanej wiedzy można stworzyć wstępny plan filmu. Liczą się kreatywność, oryginalność i element zaskoczenia.

Pomysł i organizacja – doprecyzowanie zarysu wideo, stworzenie scenariusza. Dobranie ekipy, sprzętu, oświetlenia, miejsca, aktorów. 

Wykonanie – zdjęcia, dźwięki (lektor, podkład muzyczny), montaż. To jest też czas na ewentualne korekty.

Publikacja – wypuszczenie filmu, w Internecie ważne jest pozostawanie w kontakcie z odbiorcami i reagowanie na ich komentarze, udzielanie odpowiedzi na pytania. 

Formy filmów reklamowych

  • Spoty – najpopularniejsza i najkrótsza wersja, trwająca 15-30 sekund. W tym czasie prezentuje się najważniejsze korzyści i zalety produktu.
  • Filmy promocyjne – dłuższa wersja, trwająca 45-90 sekund, pozwalająca na bardziej szczegółowe przedstawienie produktu.
  • Filmy produktowe – czas ich trwania zależy od celu produkcji. Mogą służyć do szczegółowej prezentacji produktu lub być mini instrukcją obsługi. 
  • Filmy wizerunkowe – reklamowanie własnych firm, mające na celu budowanie wizerunku i świadomości marki.
  • Filmy instruktażowe - tutoriale, testowanie produktów.
Video reklamowe - photo 03

Kanały

  • Telewizja – najczęściej wybierany i najbardziej tradycyjny kanał. Jednak skuteczność przekazu w telewizji znacznie spada, ze względu na zmiany w zachowaniach społecznych – przełączanie kanałów telewizyjnych na czas reklam, ograniczenie czasu lub całkowita rezygnacja z oglądania telewizji.
  • Internet: własna strona www, social media (Facebook, YouTube, Vimeo, Twitter) – tani sposób promowania, który może przynieść znaczące efekty. Użytkownicy są skłonni do udostępniania materiałów, które wydają im się interesujące, spodobają im się lub rozbawią.
  • Newsletter – wysłanie filmu zamiast tekstu lub obrazków może być bardziej zachęcające dla odbiorcy. Dodatkowo odpowiada jego preferencjom i zaoszczędza czas.

Video reklamowe można uznać za skuteczne, kiedy zainteresuje odbiorców i skłoni ich do pożądanego działania. Treści video są łatwo przyswajalne, chętnie oglądane, pozawalają zaoszczędzić czas widza, odpowiadają jego preferencjom i w prosty sposób przekazują najważniejsze informacje. Najważniejszym elementem stworzenia dobrego filmu reklamowego jest zrozumienie grupy docelowej. Pozwoli to na dopasowanie przekazu na każdym z etapów do jej potrzeb – wybór języka, formy, kanałów. Warto wczuć się w skórę odbiorcy i mówić do niego ludzkim językiem! 

Jeśli potrzebujesz pomocy podczas tworzenia treści video dla siebie, swojej firmy, marki czy produktu, zachęcam do kontaktu. Pomożemy, doradzimy i podpowiemy jak to zrobić lepiej, taniej i skuteczniej.

O autorce:

Ania
Ania Majewska
Jest scenarzystką i copywriterką. Odnajduje się też świetnie jako reżyserka na planie filmowym. Dodatkowo interesuje się reklamą, kreowaniem wizerunku oraz public relations.

Kontakt bezpośredni: ania@flipside.pl

Szybki kontakt:

Tel: 509 846 451 lub 509 672 396
e-mail: kontakt@flipside.pl

Napisz nam o swoich potrzebach.
Skontaktujemy się z Tobą by przedstawić pomysły oraz możliwości 
rozwinięcia Twojego biznesu dzięki video marketingowi. 
© Copyright 2016 - Agencja Flipside - All Rights Reserved
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram